استاندار قم:

برگزاری " همایش اخلاق مهندسی " گامی موثر در ترویج این امر مهم در جامعه مهندسی است

| ۱۵:۴۱:۲۴ | ۱۳ / آذر / ۱۳۹۶ |
شناسه خبر: Mw

استاندار قم برگزاری همایش اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان در قم را گامی موثر در ترویج این امر مهم در جامعه مهندسی برشمرد.

 استاندار قم  برگزاری همایش اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان در قم  را گامی موثر در ترویج این امر مهم در جامعه مهندسی برشمرد.

 سید مهدی صادقی استاندار قم در دیدار با مسئولان برگزاری همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان که از سوی سازمان نظام مهندسی اختمان استان قم و با مشارکت وزارت راه و شهرسازی ، معاونت عمرانی استانداری قم و  اداره کل راه و شهرسازی استان در روزهای 28 و 29 آذر ماه برگزار می شود در سخنانی با تبریک فرا رسیدن ایام میلاد با سعادت پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی (ص) اظهار داشت: رسول الله (ص) علت مبعوث شدنشان به پیامبری را اینگونه بیان فرمودند که من براى به کمال رساندن مکارم و شرافت های اخلاقی مبعوث شده ام که این بیان نشان از اهمیت موضوع اخلاق در جامعه اسلامی دارد.

 وی اظهار داشت: جای خرسندی است که همایش اخلاق مهندسی در شهر مقدس قم قرار است برگزار  شود و این فرصت خوبی است که این موضوع مهم و اساسی در بین جامعه مهندسی ترویج و نهادینه شود.

 استاندار قم عنوان کرد: اگر سخت ترین ضوابط را هم داشته باشیم اما به موضوع اخلاق در کار توجه آنچنانی نشود ؛  اقدامات به خوبی پیش نخواهد رفت و اخلاق مهندسی نیز در حقیقت به معنای ایفای نقش تخصصی مهندسان به نحو احسن و سنجیدن همه جانبه امور است.

 نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه می بایست چهره های برجسته و اخلاقی در حوزه مهندسی را به مهندسان جوان و جامعه شناساند افزود: امیدواریم با  حضور وزیر راه و شهرسازی و همچنین اساتید برجسته در حوزه اخلاق مهندسی  در این همایش شاهد نتایج خوبی باشیم.

 صادقی  در ادامه با بیان اینکه قم در ابعاد مختلف دینی،  فرهنگی و اجتماعی  جایگاه خوبی در  کشور دارد  عنوان کرد: آنچه که همواره در حوزه مهندسی در قم بدان تاکید داریم  بحث ، معماری اسلامی- ایرانی ، سیما و منظر شهری قم است و در این عرصه نیز باید به گونه ای عمل کرد که برای سایر شهرهای کشور الگو باشیم.

 

در حوزه ساخت و ساز می بایست به آنچه که در قانون آمده است عمل کرد


وی همچنین با اشاره به وقوع زلزله اخیر در مناطق غرب کشور بیان داشت: در حوزه ساخت و ساز می بایست به آنچه که در قانون آمده است عمل کرد و در این عرصه ها نباید نسبت به قانون کوتاهی و بی توجهی داشت چرا که جان و سلامت مردم از هر چیز دیگری با اهمیت تر و با ارزش تر است و در حقیقت اخلاق مهندسی نیز در این جا معنا پیدا می کند که مهندسان با تعهد و تخصصی که دارند به وظایف خود عمل کنند.

محسن بهشتی معاون امور عمرانی استاندار قم نیز در این جلسه با تقدیر از تلاش های صورت گرفته در راستای برگزاری همایش اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان در قم اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در سالهای اخیر فعالیت های خوبی در حوزه اخلاق مهندسی داشته است که جا دارد از این ظرفیت ها در سطح ملی استفاده شود و امیدواریم این همایش سرآغازی برای گسترش و ترویج هر چه بیشتر موضوع اخلاق مهندسی در کشور باشد.

وی عنوان کرد: درگذشته مهندسان ، معماران به  مسائل اخلاقی و حرفه ای در بناهایی که احداث می کردند توجه لازم داشتند و به نظر می رسد ما در عصر حاضر نیز نیازمند توجه روز افزون به اخلاق حرفه ای هستیم تا در نهایت کاری که قرار است انجام پذیرد مورد رضایت مردم و در سطح کیفی مناسب باشد.

 

منابع اخلاق مهندسی بومی سازی شود

بهشتی همچنین تاکید کرد: در زمینه اخلاق مهندسی منابع حاضر اغلب غربی می باشد که انتظار می رود این مفاهیم بومی سازی شود  و در اختیار مهندسان قرار گیرد.

 معاون امور عمرانی استاندار قم بیان داشت: به نظر می رسد اگر از افراد سرشناس و شناخته شده در حوزه اخلاق مهندسی که سالیان سال خدمات شایسته ای به کشور ارائه کردند در این گونه همایش ها تجلیل شود امر پسندیده ای خواهد بود  چرا که مهندسان جوان نیز می توانند با الگو برداری از زندگی حرفه ای این افراد، مسیری که آنان در پیش گرفته اند را ادامه دهند.

امین مقومی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نیز در این جلسه در سخنانی با ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان اظهار داشت: فعالیت ها در موضوع اخلاق مهندسی از سال 89 در استان قم با تشکیل کمیته ای آغاز شد که برنامه های مختلفی از جمله کارگاه های آموزشی و برخی اقدامات پژوهشی در طی این مدت اجرایی شد.

سازمان نظام مهندسی قم در ترویج اخلاق مهندسی در کشور نقش بسزایی داشته است

 وی با اشاره به نقش بسزایی سازمان نظام مهندسی قم در ترویج اخلاق مهندسی در کشور گفت: در سالهای اخیر با پیگیری های صورت گرفته ،  درس اخلاق مهندسی در برخی از دانشگاه های استان قم دایر شد و از طرفی سازمان  نظام مهندسی ساختمان استان قم با دانشگاه صنعتی امیرکبیر تفاهم نامه ای را منعقد کرده تا بتوان دو کتاب در حوزه اخلاق مهندسی را  تالیف کرد تا به عنوان کتاب مرجع اخلاق  مهندسی به دانشگاه ها معرفی شود.

 وی با بیان اینکه قم به عنوان دبیرخانه دائمی اخلاق مهندسی در کشور معرفی شده است افزود: در این راستا همایش ملی اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 28 و 29 آذرماه با حضور رؤسای سازمان های نظام مهندسی ساختمان استانها، رییس و اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور، مدیران کل راه و شهرسازی استانها ، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و تعداد 600 نفر از مهندسان استان و استانهای دیگر در  قم برگزار می شود.

 رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، عنوان کرد: در این همایش دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی و همچنین تعدادی از  اساتید برجسته ملی و بین المللی در حوزه اخلاق مهندسی و نیز  برخی از مقامات استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

 وی عنوان کرد: تهیه و انتشار ویژه نامه علمی پژوهشی  این همایش و برپایی نمایشگاه از دیگر برنامه های جانبی این همایش است و تلاش داریم روز قبل از برگزاری همایش ، نشستی تخصصی در دانشگاه قم با موضوع بومی سازی اخلاق مهندسی در ایران با حضور اساتید حوزوی و دانشگاهی برگزار کنیم.

حسن صبوری مدیر کل راه و شهرسازی استان قم نیز در این جلسه بیان داشت: وزارت راه و شهرسازی سلسله همایش هایی را با محوریت یک استان برگزار می کند که در آغاز فعالیت دولت دوازدهم نیز قرار شد تا همایش اخلاق مهندسی به میزبانی استان قم برگزار شود چرا که قم در این حوزه فعالیت های خوبی داشته است.

وی عنوان کرد: جلسات متعددی در راستای برگزاری همایش اخلاق مهندسی در صنعت ساختمان برگزار شده است و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برنامه های مختلفی را برای این هایش دو روزه برنامه ریزی کرده که امیدواریم شاهد نتایج خوبی باشیم.

  

 

 

    کیمیا سامانه